Domy małe

Typ domu

od 70 m2

Minimalna powierzchnia użytkowa

już od 250 000

Cena (stan zamknięty)

15 x 24 m2

Minimalne wymiary działki

Kamar

kontakt@kamar-domyenergooszczedne.pl

+48 502 222 781

Domy energooszczędne

Dach w domach pasywnych

Prawidłowa budowa dachu w domu pasywnym ma ogromne znaczenie, bowiem przez nieszczelności w tym obszarze może uciekać aż 30% ciepła, co w przypadku budownictwa energooszczędnego jest niedopuszczalne. Dach w domu pasywnym obowiązkowo musi być sprawnie docieplony i zaizolowany tak, by ograniczyć straty ciepła do minimum.

Dach to jedna z przegród zewnętrznych obiektu, która w domach pasywnych powinna stanowić zwartą warstwę wraz z ścianami elewacji, w jak największym stopniu zatrzymującą ciepło wewnątrz obiektu. Szczególnej izolacji wymagają obszary, gdzie drewniana konstrukcja dachu łączy się z ścianami zewnętrznymi, gdyż są to miejsca częstego powstawania mostków termicznych.

Wykonanie i odpowiednia izolacja to niejedyne istotne kwestie dotyczące dachu domu pasywnego. Równie ważny jest sam projekt determinujący jego kształt i powierzchnię. Dach przeznaczony do domów pasywnych powinien być możliwie prosty. Wszelkiego rodzaju przybudówki i załamania bowiem powodują dodatkowe straty ciepła. Sam kształt dachu jest istotny również ze względu na możliwość zamieszczenia na nim urządzeń klimatyzacyjnych lub generujących energię. Dodatkowo, by był jak najbardziej funkcjonalny należy go odpowiednio ukierunkować wobec stron świata. Spad dachu ustawiony w stronę południową pozwala na montaż kolektorów słonecznych i modułów PV. Optymalne jego pochylenie powinno wynosić 30-45 stopni.

Współczynnik przenikania ciepła w przypadku domów pasywnych nie powinien przekraczać 0,15 W/m2. W dużej mierze taki wskaźnik można utrzymać dzięki kompleksowej izolacji dachu. Częstokroć jest ona bardzo gruba, wielowarstwowa i specjalistycznie przystosowana do norm budownictwa energooszczędnego. Sam proces wykonywania ocieplenia najlepiej jest przeprowadzać wtedy, gdy panują dodatnie temperatury, ponieważ mróz może wpływać destrukcyjnie na materiały. Do ocieplenia dachów stosuje się różne tworzywa, np. styropian, wełnę mineralną, wełnę szklaną oraz piankę poliuretanową.

Firma Kamar, której realizacje obejmują głównie województwo mazowieckie, od lat specjalizuje się w budowie domów energooszczędnych, w tym domów pasywnych. Nasze projekty domów ekologicznych doskonale wpisują się w zielone regiony Mazowsza, ponieważ ich specyfika nie burzy naturalnej harmonii terenów obejmujących rezerwaty i parki krajobrazowe.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do współpracy.

« Powrót do listy