Domy małe

Typ domu

od 70 m2

Minimalna powierzchnia użytkowa

już od 250 000

Cena (stan zamknięty)

15 x 24 m2

Minimalne wymiary działki

Kamar

kontakt@kamar-domyenergooszczedne.pl

+48 502 222 781

Domy energooszczędne

Historia budowy domów pasywnych

 

Wzrost świadomości na temat wagi ochrony środowiska sprawia, że trend Eko staje się coraz popularniejszy w różnych dziedzinach życia. W polskim budownictwie od kilku lat wzrasta zainteresowanie ekobudowaniem, w tym budową domów pasywnych. W Europie natomiast tego typu projekty obecne są już od stosunkowo dawna. Koncepcja domów pasywnych liczy przeszło dwie dekady – pierwsze takie budynki zostały wzniesione w Niemczech w latach 90.

Niemniej jednak podwaliny idei budownictwa pasywnego sięgają końca XIX wieku. Zasady współcześnie wykorzystywane w budowie domów pasywnych znalazły zastosowanie już w 1893 r. w konstrukcji norweskiego statku polarnego „Fram”. Statek został wybudowany na zamówienie podróżnika Fridtjofa Nansen, który przewidział, że musi on zostać przystosowany do dryfowania wraz z lodem i do funkcjonowania w ekstremalnych warunkach. Powstała więc konstrukcja o specjalnym kształcie i doskonałej izolacji cieplnej – sufit i ściany statku uszczelniono wieloma warstwami materiałów tak, że osiągnęły grubość ok. 40 cm. Prawie wiek później, w latach 70. minionego stulecia, w Kopenhadze wybudowano pierwszy „zeroenergetyczny dom”, czyli budynek o zerowym zużyciu energii netto.

Pierwszy eksperymentalny projekt domu pasywnego powstał natomiast w 1991 r., a jego twórcą jest dr Wolfgang Feist – niemiecki fizyk i konstruktor. Koncepcja budownictwa pasywnego sformułowana przez Feista zakładała budowę domów energooszczędnych, których straty ciepła będą na tyle niewielkie, że budynek prawie nie będzie potrzebować dodatkowego ogrzewania. Większa część koniecznych zasobów ciepła powinna zostać uzupełniona dzięki źródłom pasywnym i naturalnym, czyli ciepłu wytwarzanemu przez domowników, urządzeniom gospodarstwa domowego, ciepłu odzyskiwanemu z powietrza i dzięki energii słonecznej. Zostały opracowane specjalne standardy określające jakie cechy muszą posiadać domy pasywne. Zgodnie z tymi kryteriami potrzebne ogrzewanie nie może przekraczać 15 kWh na metr kwadratowy w ciągu roku.

Po wybudowaniu pierwszego domu pasywnego w Darmstadzie w 1991 r., przez kolejne kilkanaście lat koncepcja była wdrażana na powszechny rynek. W 1996 r. powstał instytut budownictwa domów pasywnych - Passivhaus Institut w Darmstadzie, który do dziś znajduje się pod kierownictwem dr. Wolfganga Feista.

Do w 2001 r. w Europie Zachodniej wybudowano ponad 300 domów spełniających normy budownictwa pasywnego. W Polsce w 2006 r. w Smolcu pod Wrocławiem wzniesiono pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej budynek certyfikowany przez instytut w Darmstadzie. Trzy lata temu w Słomnikach powstała pierwsza w Polsce hala sportowa spełniająca wymagania budowy domów pasywnych.

Firma Kamar, której realizacje obejmują głównie województwo mazowieckie, od lat specjalizuje się w ekobudowaniu, czego przykładem jest budowa domów pasywnych, a także budowa domów energooszczędnych oraz budowa domów kanadyjskich. Projektowanie domów ekologicznych i domów energooszczędnych to doskonałe rozwiązanie dla zielonych regionów Mazowsza, ponieważ specyfika tego typu obiektów nie burzy naturalnej harmonii terenów obejmujących rezerwaty i parki krajobrazowe. Ponadto dzięki budowie domów ekologicznych przyszli domownicy mogą cieszyć się przyjaznym i zdrowym miejscem zamieszkania.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do współpracy.

 

« Powrót do listy