Domy małe

Typ domu

od 70 m2

Minimalna powierzchnia użytkowa

już od 250 000

Cena (stan zamknięty)

15 x 24 m2

Minimalne wymiary działki

Kamar

kontakt@kamar-domyenergooszczedne.pl

+48 502 222 781

Domy energooszczędne

Wentylacja w domach pasywnych

Projekty domów pasywnych zakładają bardzo dobrą izolację okien, drzwi, przegród zewnętrznych tak, by ograniczyć potrzebę korzystania z dodatkowych systemów grzewczych. Tak jak wszystkie składowe domu pasywnego również i jego wentylację trzeba przemyśleć już na etapie projektu.

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna niestety nie jest systemem przystosowanych do pracy w domach pasywnych. Wentylacja odpowiednia do budownictwa pasywnego to wentylacja nawiewno-wiewna z odzyskiem ciepła. Podstawowym komponentem takiego systemu jest tzw. rekuperator. Rekuperator to wymiennik ciepła, który przekazuje je z powietrza odprowadzanego do doprowadzanego. W wymianie ciepła zachodzącego w procesie rekuperacji główny udział mają powierzchnie oddzielające zimne i ciepłe powietrze płynące wzdłuż wspólnych przegród. Warto pamiętać, że rekuperator powietrza w domach pasywnych powinien cechować się określonymi parametrami energetycznymi tak, by zachować możliwie niskie zużycie prądu.

Kolejny ważny komponent systemu wentylacji z odzyskiem ciepła to gruntowy wymiennik ciepła wyrównujący temperaturę powietrza dostarczanego do wnętrza obiektu. Jego budowa opiera się na systemie kanałów odprowadzonych do gruntu, których działanie przypomina prosty układ klimatyzacyjny. Podczas zimy, gdy temperatura gruntu jest wyższa od temperatury powietrza gruntowy wymiennik ciepła ogrzewa partie powietrza doprowadzane do wnętrza domu. Latem działa na zasadzie odwrotności.

Wentylacja w domach pasywnych musi charakteryzować się wysoką precyzją wykonania, przede wszystkim gwarantującą ciągłość izolacji. Podobnie jak cały dom i wszelka instalacja wewnątrz, wentylacja musi zostać wykonana tak, by nie dopuścić do powstania mostków termicznych. Szczególną uwagę należy więc poświęcić obszarom, gdzie często się one pojawiają.

Warto podkreślić, że sprawna wentylacja gwarantuje odpowiedni dopływ świeżego powietrza zapewniając komfort mieszkańcom. Co więcej, wtłaczane przez nią powietrze jest czyste – pozbawione alergenów i nadmiaru wilgoci.

Firma Kamar, której realizacje obejmują głównie województwo mazowieckie, od lat specjalizuje się w budowie domów energooszczędnych, w tym domów pasywnych. Nasze projekty domów ekologicznych doskonale wpisują się w zielone regiony Mazowsza, ponieważ ich specyfika nie burzy naturalnej harmonii terenów obejmujących rezerwaty i parki krajobrazowe.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do współpracy.

« Powrót do listy